Akkor a nagyobb méretû lemezre is lehet valami trükkel akár 400 KB-ot is írni?
(Nagyobb méretû, azt hiszem, az 5,25-ös, kisebb méretû a 3,5-ös? Már régen használtam ezeket az elnevezéseket.)
És hogyan lehet 360-nál nagyobbra formázni? Ha jól emlékszem, a Zozotoolsban van ilyen lehetõség, meg valami FAFO-ról hallottam még, de az EP-s idõkben ezek nem voltak meg nekem.
Az, hogy nagy (5.25") vagy kis (3.5") lemez, nem számít. Meghajtótól függõen lehet 1 vagy 2 oldalas, 40 vagy 80 sávos, DD vagy HD.
Az alap EXDOS DD-t kezel (a Turbo az HD-t is), így lehet a további paraméterek alapján 180/360/360/720-as meghajtó, lemez fizikai méretétõl függetlenül. Az PC-s hülyeség, hogy 5.25"-ösben nem ismeri 720-as formátumot, ill. 3.5"-ben a 180/360-at.
Ez némileg megnehezítette az EP-sek (és TVC-sek) dolgát, mert nálunk szerintem a floppytulajdonosok 90%-ának 5.25" 720K meghajtó volt az elsõ meghajtója.
PC-n a Microsoft nem ismeri a saját szabványait se (ezt már itt többször tárgyaltam), így a 800.COM vagy FDREAD.EXE nevû segédprogramokra volt szükség ezek kezelésére. DR/Novell DOS alatt nem volt szükség ilyenre.
Jöhet a tovább növelés kérdése: az EXDOS alapértelmezésben a PC-n is szabványos 9 szektoros formátumot használja, ezekkel számoltuk ki az elõbb a lehetséges lemezméreteket. Igazából teljesen érthetetlen miért ez a 9 szektoros formátum lett a szabvány, ha megnézzük pl a WD1772 leírásban ajánlott paramétereket, akkor az jön ki, hogy minden ajánlott érték (szektorok közti távolság, szektorfejléc és adatterület közti távolság) betartásával simán elfér 10 szektor. Így a különbözõ meghajtótípusokkal 200/400/800K kapacitást kapunk. Ezt az EXDOS természetesen zokszó nélkül kezeli.
PC-n anno DOS alatt erre is ugyanaz igaz mint a 720K 5.25" meghajtóra: MS-DOS-nál segéd program kell.
Ami jó hír számunkra: XP/Vista/Win7 esetén simán kezeli ezeket a lemezeket! Tehát manapság EP-hez 800K-ra formázott DD lemezt érdemes használni, erre mai Windows alatt is tudunk másolgatni.
Van még egy módja a lemez kapacitás növelésének: plusz sávokat írunk fel, addig amíg nem koppan a fej
Általában a legtöbb 80 sávos 5.25" meghajtó 84 sávot tud, így a 840K volt a legelterjedtebb formátum EP-n.
3.5"-bõl a NEC FD1035 meghajtó (ilyen van nekem
) az 90 sávot tud!
PC-n DOS alatt ugyanez vonatkozik erre is. Mai Windowsok valami idióta ökörség miatt nem kezelik, plusz sávok esetén figyelmen kivül hagyják a boot szektor adatait, és hibásan elképzelt paraméterekkel kezelik a lemezt
Lássuk mivel tudunk tuning lemezt formázni: PC-n DOS alatt az FDFORMAT-tal, avyg Attus formázó programjával.
EP-n az elsõ ilyen a Devilsoft féle FORMAT.800 volt.
Utána a Venus VFORMAT-ja jött, ez 820-as lemezeket formáz, és tud hibás szektorokat bejegyezni a FAT-ba.
Majd jött az EPDOS Formatja, itt már állíthatóak a paraméterek, 87 sávig lehet elmenni, és 11 szektorig. 11 szektort elösször nem kezelte az EXDOS, én találtam meg hol kell átírni az ellenõrzést, ekkor került bele a HELP szövegbe, hogy 11 sector version by Zozosoft.
A 11 szektornál viszont már annyira alámegyünk az ajánlott értékeknek, hogy azt csak WD vezérlõs gépek értik (EP-n kivûl pl Atari ST), PC egyáltalán nem! (Megjegyzés Amigán is 11 szektor van, csak más felirással).
Visszatérve az EPDOS Formatjához, ez már kezeli a különbözõ meghajtókat, tehát lehet pl 360-as meghajtóban 400-as lemezt formázni, vagy plusz sávokkal mondjuk 420-at.
Nem kezeli viszont a hibás szektorokat.
Ezért láttam neki a FAFO megírásának, egyrészt lehessen bárhonnan formázni, legyen lehetõség hibás szektorokat bejegyezni, és nem volt elég az EPDOS által biztosított 87 sáv
így lett nálam 90, mert csak ott koppan a NEC meghajtó.
Késõbb jött még a különbözõ logikai paraméterek beállíthatósága is.
Turbo EXDOS fejlesztése után a FAFO lett képes a turbo DD (13 szektoros), és HD lemezek formázására, 1.44-es HD lemezen 22 szektorig lehet elmenni ezt ugyanúgy nem érti a PC mint a 11 szektoros DD-t. A 21 szektoros viszont használható, ha nincsenek plusz sávok, akkor a mai Windowsok jól kezelik, tehát 1.44-es meghajtóhoz ez az ajánlott formátum: 1680K
(Megjegyzés késöbb a Microsoft is rájött, hogy milyen hülye helypazarló, és pl a Win 95 floppys verziójánál ilyen 1680K-s formátumot használt a telepítõlemezekhez.)
FAFO alapban a Zozotoolsban van benne, de létezik betölthetõ verzióban is, majd csinálok abból is frissített verziót. Mint korábban volt róla szó, a 2.5-ös verzió már a modernebb PC szabványok szerinti boot szektort készít.