elkeztem egy ilyet írni
GraCha, avagy a grafikus karakteres szerkesztő EP-re
Annak idején sokféle játékot csináltam EP-re, amelyek nagyrészt grafikus-pixeles módot használtak. Ezért gondoltam, hogy meg kéne próbálni, mit lehet kihozni az EP-ből a keveset használt, általam grafikus-karakteresnek elnevezett módokban. Több ilyen mód van, sajnos szinte csak az a fajta használható, amelyben 2x4 színünk van egy karakterben, és hires 16 felbontásunk. Bizonyos karakterkódok az első 4 színt, mások a második 4-et használják. (A z egy karakterben 2 színt, és összesen 4 színpárt használó, nagyobb felbontású karakteres mód is szép amúgy, de azért olyat jópár program használt, bár jól és szépen csak Geco Panicmanja használta ki szerintem:
http://www.ep128.hu/Ep_Games/Leiras/Panic_Man.htm)
Elhatároztam tehát hogy írok egy editort, mert ügye semmiféle tool nem létezik EP-re, amelyben ez a mód kihasználható lenne. Az is célom volt, hogy a végeredmény basic-ben használható legyen. Tehát az editor amellett hogy basic-ben készült (bár a sebessége miatt csak emulátorban használható), az elkészült grafikát basic programként tudja kimenteni (pályakirajzoló, pálya adatok, karakter adatok).
Mivel az időm nem végtelen, ezért ez is korlátozó tényező volt, de éppen ezért próbáltam olyan programot írni, amelyik a fapadossága mellett hatékonyan használható.
A legnehezebb feladat az volt, hogy kitaláljam, hogy lehet legoptimálisabban használhatóvá tenni ezt a karakteres módot. A 4 pixel szélesség kevés, ezért az editor 2x2 karakteres blokkokra épül, ezekből lehet pályát építeni és karaktert is 2x2-t lehet egyszerre editálni. Persze az 1 karakteres editálás is lehetséges.
A 2x4 szín is eléggé korlátozó tényező, erre azt találtam ki, hogy külön paletta editor van, ahol 4 színű kis színcsoportokat tudunk szerkeszteni (de beépítve is van sok), és ezekkel színezni a képernyőt, soronként. A soronkénti színezés persze poke-okkal van, mert a basic és az Exos ezt alapból nem tudja, azaz nem lehet soronként más a paletta. (Ezt a 2x4 színű módot se támogatja, csak az 1x4 színűt, ezért tehát a videó mód is poke-olva van.) Így tehát elég könnyen be tudjuk színezni a pályáinkat (persze nem csak pályát lehet csinálni, hanem bármi mást is amire alkalmas ez a fajta karakteres stílus.)
A rajzolás munkamenete kb. így nézhet ki: rajzolunk karaktereket, azokból pályát építünk (pontosabban a 2x2-es blokkokból), és beszínezzük. Persze a sorrend nem kötött, lehet, hogy kell egy újabb karakter, és újra kell színezni a pályát is néha.
A háttér színezésére van egy funkció, ami random gradiens-t rajzol. Újra és újra meghívjuk ezt a funkciót, és elég hamar találni megfelelő háttér színeket. Az extra funkció között van egy olyan ami a sorokban a 0-ás színt átmásolja a 5-ösbe. Ennek az a célja hogy a két 4-es színcsoport karaktereinek a háttere ugyanaz lehessen. De érdemesebb persze úgy dolgozni hogy valamelyik színcsoport karaktereibe olyanokat rajzolunk amik teljesen kitöltik, hiszen így több színünk lesz, nem kell a háttérre elhasználni egyet. Ez így talán zavaros, de aki használja a rendszert, rá fog jönni miről írok itt.