Szerintem azt hitték, hogyettől minden EP felhasználó megijed, és elkapkodjág a szuper programot, ami napjainkig is használható
Amúgy is hülyék voltak, miből gondolták, hogy az SZJA 89 ( vagy mennyi) program annyira felkapott lesz? Én bele se kezdtem volna a helyükben , esetleg egy olyanba, ami szabadon állítható, később is felhasználható.
Szokásos piaci eljárás lett volna: Eladva a raktárkészletet lett volna tőke, hogy a prototípusokat a gyártásban útnak indítsák. Nincs ebben semmi sértődés, ha nincs nyereség, nincs további termékskála sem.
Veleményem szerint az lehetett a baj, hogy csak ebben a programban gondolkoztak. Ha mondjuk populárisabb dolgokat gyártottak volna, lehet másképp lett volna. Ismerve a múltat az egyetlen kiút az akkori játékkonzolokkal kellett volna egy szinten fejleszteni a számítógépet. Sajnos azonban ez tőkehiány miatt nem volt lehetséges. Ebben szerepet játszott az akkori tudósaink elmaradottsága a Cocom lista és egyéb keleti blokkot súlytó visszatartás miatt.
Az akkoriak az IBM PC-ben látták az új lehetőségeket, és ez így is lett.
Olyat el tudnék képzelni, hogy egy kis vállalkozókedvű csapat 89 körül, az amerikai Szilikonvölgyből hazatérve a tudással 2-3 éven belül csodahardvert hoz létre, a megnyíló vasfüggönyt kihasználva, de sajnos nem így lett. Másrészt az EP licenszjoga sosem volt Magyarországon, ami azt is jelentheti, hogy az általunk készített dolgokat visszatarthatják. Ilyenkor időt veszt a csapat, és pénzt és kedvet.
Az akkori nemzetirányítók ha időben rájönnek mi a jövő, akkor (külföldi segítséggel) kinevelhettek volna egy olyan generációt, aki nem a vasöntéshez és a mezőgazdasághoz, hanem a mikrocsipekhez és a programozáshoz ért. Bruttó nemzeti ösztermékünk pár év alatt túlszárnyalhatta volna akár az észak-európai országokét is.
Elnézést a hosszú monológért!