Egyrészt Commodore gépeken a CP/M bűn lassú, hiszen valóban nem natív. Ráadásul a floppy is rátesz erre a lassúságra nem is egy lapáttal. Z80-as kártyával valóban futtatható a Turbo Pascal, de mivel a Z80 nem érheti el közvetlenül a hardware-t, felváltva működik a két processzor, baromi lassan. C128-ban már gyakorlatilag két számítógép van, ott nem tudom pontosan hogy működik együtt a két processzor, de ez már valamivel gyorsabb megoldás.
Most tenyleg tanacstalan vagyok

Elso reakciomat leszolod, hogy "abszolute nem igaz", en rakerdezek, erre valaszkent leirod kb pontosan ugyanazt (elismetled), amit en irtam, es amit cafoltal elsore ... Most mi van akkor?

A lenyeg pont az, amit te is leirsz itt: nem lehet elvarni, hogy Commodore gepeken hatekonyan menjen Z80-ra irt kod (legyen az CP/M vagy barmi) ha egyszeruen a hw nem arra lett tervezve igazan, hogy Z80 is dolgozzon benne, es csak nemi "ganyolassal" lejet beleeroszakolni. Erre irtam, hogy valoszinu az EP se lenne mindenkeppen tul gyors, ha abba kene szamara egy uj (6510) procit belerakani, hogy tudjon arra irt kodot is futtatni.
Másrészt a Commodore stratégiája az volt, hogy semmi mással ne legyenek kompatibilisek semmiféle formában. Tehát a kész Pascal forrásnyelvi programot (vagy akármilyen forrásnyelvi programról beszélhetnénk) nem lehetett átvinni sem PC-re, sem CP/M-es rendszerekre. (.d64 formátum még nem volt sehol!). Ezen a problémán is pont az Ep segíthetett volna (köszönhetően, hogy az Ep tervezői viszont pont ellentétes stratégiát választottak: teljesen nyitott rendszert csináltak).
Szerintem te itt kevered a dologokat kisse ... Maga a forrasnyelvi program stb valoszinu atviheto lenne. Amennyire ertem mit akarsz mondani, itt nem a file-okro van szo (vagy igen?) hanem maga a lemezkezeles elterosege, amivel nem tudsz pl PC-n elolvasni egy Commodore lemezt, mig egy EP lemezt igen. Ha erre gondoltal, ez valoban igaz, de akkor itt ugye nem a file-okrol beszelunk. Amugy bar 1581-es lemezegysegem sose volt Commodore-hoz (ez mar 3.5"-os), az imho mar nem GCR hanem MFM kodolasu, es bar itt is van elteres, elmondhato, hogy legalabb software megoldassal PC-n is olvashato, igaz teljesne kozvetlenul itt sem, mert pl nem FAT. Azt is vegyuk figyelembe, hogy a Commodore gepeken hasznalt lemezkezelesnek mar a C64 megjelentesekor volt "multja", tehat nem igaz hogy semmivel nem kompatibilis, sajat magaval es elozo szeriakkal pl igen

EP eseten ez kisse mas, mivel az uj gep volt (nem volt elotte masik EP, amivel kompatibilisnek kellett lenni, legalabb reszben!), ezert szabad kezuk volt, hogy mikepp is oldjak meg, mig a C64 eseten nyilvan nem (azaz te pont a kompatibilitas hianyat rovod fel a commodore-nak, pedig pont az a tenyezo, ami miatt nem valtottak hirtelen - a kukaba dobva az eddigi dolgokat - egy teljesen mas disk megoldasra, es tartottak meg a regit). A hirhedeten lassu Commodore-os floppy dolgok amugy egy vicces dontesre vezethetoek vissza: anno a regebbi disk drive modelleknel parhuzamos kapcsolat volt a drive es a gep kozott, es nem is volt tul lassu. Azonban - allitolag - a Commodore problemazott azon, hogy a hasznalt csatlakozo draga. Csak emiatt egy normal DIN dugo szeruseget kezdett el hasznalni inkabb, ami miatt viszont soros buszra (keves erintkezo) valtott, ami nem volt igazan gyors. Raadasul itt ket dolog is kozbejott pl C64 kapcsan: pont a sprite-ok stb kapcsan a VIC-II-nek egyszeruen tul sokszor kell a busz, igy lassitani kellett az atviteli sebesseget, mert a CPU "lecsuszott" volna az adatokrol idonkent. Masreszt volt egy hw hiba a CIA/VIA chipekben, ami miatt nem lehetett hardware shift regisztert megfeleloen hasznalni, igy software-bol kellett implementalni az egeszet, ido meg nem volt ra, hogy korrigaljak ezt a problemat. Meg igy is, speci software-ekkel ugyanazon hardware-en (pl JiffyDOS) megtartva a soros IEC buszt akar kb 20-szoros sebesseg is elerheto! Tovabba, C128-as az IEC buszon ismeri a "burst" modot, ami megfelelo drive-al (1570/1571, de 1541 nem!) joval gyorsabb specko software nelkul is. Voltakeppen, ha belegondolunk, ez az idotenyezo ott van EP-nel is: EP sikeret az asta ala alapvetoen, hogy tul keson jelent meg ... Commodore eseten gyakran erezheto, hogy nem akartak huzni a dolgokat, es neha kisse "suta" megoldasokkal jottek elo, amivel nem csuszik jelentosen a project.
Ezt a hibat amugy sokan elkovetik, hogy pl a C64/C128-at nezve csak "felelosegre vonjak" hogy miert nem hasznalt ASCII-t (helyette volt a kisse modositott cucc, PETSCII neven), csak elfelejtik azt az "aprosagot" hogy C64 elott is volt Commodore, es igy joval oregebb (igaz sajat ...) standard-ekrol van szo, mint az EP eseten, amivel nyilvan kompatibilisek akartak maradni. Ha lettek volna ujabb EP gepek, nyilvan ott is felmerult volna, hogy nem feltetlen akarjak elvagni azokat a szalakat ami a regebbi modelekhez kotik, es nem akarjak inkompatibilisse tenni az uj modelt a regihez kepest, foleg nem teljesen ... Mert sok ember (ahogy te is) annyit lat az egeszbol, hogy "a Commodore total inkompatbilis mindennel", ami igy ebben a formaban eros ferdites azert. Bar neha van benne igazsag, azt is be kell latni

Elkalandoztam szokas szerint

Szoval a lenyeg: azert reagaltam eredeti hozzaszolasodra, mert te - ha jol ertem - Z80 kod lassusagara panaszkodsz Commodore gepeken, es erre irtam, hogy ez nem igazan fair, mivel egy C64 nem igazan erre valo, sot meg a C128 sem, hiaba raktak bele gyarilag Z80-at, ha nem kepes hatekonyan mukodni a Z80 CPU ebben a hardware kornyezetben, ami alapbol nem igazan alkalmas erre, mert nem erre terveztek. Bill Herd szerint amugy a C128-nal terv volt, hogy fast modban (C128-nak ket modja van, 1MHz es 2MHz ha a 65xx-rol van szo) is mukodjon, ekkor a Z80 orajele kb 4MHz lett volna, ami osszemerheto mar az EP-vel, amde itt megint olyan tenyezok jottek elo, hogy nem tudtak idoben megoldani a dolgot, a release datum meg mar tul kozel volt. Kerdezheted, hogy mi koze a fast modnak (ami 65xx cpu-ra nezve "csak" 2MHz) a 4MHz-es Z80-hoz. Ez azert van, mert egy 65xx gyorsabb ugyanazon orajelen mint a Z80: a NOP vegrehajtasa 65xx-en 2 orajel ciklus, Z80-on viszont 4, stb. Z80-on van kulon T es M ciklus ido, mig 65xx-en minden kulso/belso folyamat a teljes es egyetlen orajelen megy. Ez neha gond is amugy: a gyorsabb 65xx CPU-knal az volt a limitalo tenyezo, hogy nem volt (vagy draga!) olyan RAM ami ezt birja, mig Z80-nal ez kevesbe gond, mert ott a CPU orajelhez kepest lassabb a memoria kezelese.
Amit azonban fontos megjegyeznem: nem az EP-t akarom en bantani ezekkel a hozzaszolasaimmal am! Mint irtam mar valahol, jelenleg szamomra az EP meg erdekesebb gep is mint a Commodore-ok, nagyon szepen felepitett, Commdoore-okhoz kepest is, sw es hw tekinteteben is. Csak azt kivantam elmondani, hogy azert nem fair Z80-as kod vegrehajtasaval versenyeztetni a ket architekturat, mert EP Z80-ra epul alapbol is, C64 stb eseten viszont az utolag oda "eroszakolt" Z80 messze nem optimalis megoldas.
Hogy ertheto legyen a Commodore kompatibilitas mizeria: a commodore PET gep (nyilvan joval a C64 elott) 1977-ben jelent meg ... Igy talan mar jobban ertheto a dolog, mintha vki csak a C64-et nezi, mintha az elso Commodore gep lenne, es nem erti, miert valasztanak olyan megoldasokat benne, amilyeneket ...