Például programozástechnikailag a 16 bites alaparitmetika Z80-nál egy utasítással megoldható.
add hl,de
add sp, hl
sbc hl,bc
Ez hogy oldható meg 65xx -nél egy utasítással?
Az sehogy. De nem is cel. Kezdem elolrol, pedig mar sokszor leirtam: a RISC elv bar csak igen korlatozottan alkalamazhato valamire, mint a 65xx, de kb azt mondja, hogy legyen minnel kevesebb de egyszeru/elemi utasitas, es inkabb oldjuk meg azok kombinalasaval a dolgokat, ne komplex utasitasok bevezetesevel (es lenne a CISC elv). Lathatoan te arra hajtasz, hogy minden megoldhato legyen egyetlen utasitassal, es az a kiraly megoldas, holott a modern CPU-k is RISC elvuek es nem CISC-ek (legalabbis elemi szinten, x86 az szep hibrid kutyulmany).
Masreszt, megint tul Z80 oldalrol nezed. Z80 kod eseten sokszor azert van szukseg a 16 bites osszeadasokra, hogy pl memoriacimet szamolj ki, es sok esetben pl pont azert, mert Z80-on hianyzik par cimzesmod ami fontos lenne. Pl amit mar emlitettem elozo hozzaszolasaimban, sok esetben 65xx eseten egyszeruen nem is kell 16 bites osszeadas, mert helyette maskepp meg tudod oldani, hatekonyabban, mert Z80-on pl cimszamitasra hasznalnad amit 65xx megcsinal egy orajelciklus plusz alatt is aka a cimzesmod reszekent, mig z80-on akar 11 orajelciklus is - ha jol remlik -, hogy csinalj egy 16 bites osszeadast, ha jol emlekszem. NYILVAN nem allitom, hogy neha nem jo, ha _tenyleg_ tud a CPU "nativan" osszeadni 16 biten, ez csak egy pelda volt, de sok esetben igaz.
Azt erzem itt problemanak, hogy te itt a Z80 vs 65xx temat mindig Z80 oldalrol kozelited meg, es nem 65xx oldalrol amiben lathatoan nem vagy annyira otthon, es nem is erted, hogy 65xx-en ezt nem is igy szokas csinalni hanem sokkal hatekonyabban adott esetben, igy az osszehasonlitasnak sincs sok ertelme, ha a Z80-as megoldast varod el a 65xx-tol is. Kicsit maskepp kell gondolkodni, viszont cserebe van olyasmi amit 65xx-rol meg z80-ra nem tudsz atultetni, mert ott meg olyan nincs, vagy ott pont az nem igazan hatekony ...
A 8086-osba már a szorzást is beledrótozták a processzorba mikrokóddal, melyhez a z80-nál már szubrutin szükségeltetik.
No igen, de ez mar kicsit mas kerdes, ez meg integer MUL eseten is (bar nem FPU tema meg) nemikepp kulon szokott lenni kezelve a CPU "alap" dolgaitol, es nem is illik a jelen temaba (ahogy pl altalaban is a melyebb matematikai dolgok kulon egyseget kepviselnek es nem tartoznak szorosan az integer ALU-hoz feltetlen).
Programozhatósági kényelemről beszélek, hogy érthetőbb legyek, nem az ugyanazt eredményező kód végrehajtásának gyorsaságáról.
Jo, hat akkor tervezz CPU-t, ami kozvetlenul BASIC-et hajt vegre, meg nagyobb lenne a "kenyelem"
En itt nagyon nem ertek veled egyet, nekem mindig az a kihivas, hogy alacsony szinten akarom a hw-t programozni, ahogy a hw van, azt akarom megtanulni, nem varom el, hogy a hw-t ugy tervezzek, hogy minnel kenyelmesebb legyen a lusta ember szamara, aki nem ismeri elegge a technologia miertjeit es hogyanjait. Ugye az meg egyertelmu, hogy manapsag mar a vilagon senki nem is gyartana CPU-t, ahol annak gepi szintje a programozas kenyelmesseget vennek figyelembe, sot egyes mai CPU-kra "kezzel" nem is egyszeru asm szintu kodot irni, mert tul sok mindent kell figyelembe venned, amit nem ismersz (jo pelda erre a RISC pipeline dolgoknal jelentkezo anomaliak, hogy pl latszolagosan ket utasitas feldolgozasi sorrendje megcserelodhet, amit figyelembe kell venni: x86 eseten pl komoly problemat okoz, hogy az alapvetoen RISC elvu belso felepites ellenere eliminaljak ezt, hiszen ez az x86-al inkompatibilitast vezetne be!).
Az hogy "programozasi kenyelem" az meg amugy is total szubjektiv, nekem az 65xx tok kenyelmesnek tunik, neked a jelek szerint meg nem
En kesobb kezdtem el Z80-al foglalkozni, es nekem meg ma is nehezkesebbnek tunik. Ki mit szokott meg. Ehhez kepest azok az ervek ami a mukodesi sebesseg, fogyasztas stb kapcsan vannak, objektiv, merheto dolgok.
A magasszintű programnyelvek még több utasítást ismernek, a programnyelv utasításainak ismeretében jóval könyebb velük programokat készíteni. Ilyen értelemben egy bizonyos határig előny a programozó szempontjából a nagyobb utasításkészlet.
Bizonyos hatarig, de ha elolvasod a RISC/CISC tortenetet, latni fogod, hogy a CPU-k nativ utasitaskeszletet sokaig noveltek, annak a hidelemnek a kapcsan, hogy segiti a programozokat, egeszen addig a pontig, amig raeszmeltek, hogy voltakepp ez egy hasmis feltetelezes, ekkor kezdodott a RISC elotrtenete is: szandekosan elemibb, kevesebb, egyszerubb utasitasokkal a CPU meg mindig energiafelhasznalasilag hatekonyabb, gyorsabb es olcsobb lehet. Ok, ezzel szemben allhat amit te mondasz, hogy egy programozo szempontjabol szerinted kevesbe "kenyelmes". Viszont hasonlitsd ossze ezt az - amugy kisse szubjektiv - dolgot az elozoekkel, amit elonynek irtam.