A fakó szín problémáról:
Spectrumon 8 szín van, plusz van egy BRIGHT bit, így megkapjuk ezek fényes változatát, azaz még 7 színt (fényes fekete nincs)
Enterprise-on 8 színt szabadon választhatunk, 8 színt csak egyben a FIXBIAS által.
Hova állítsuk a FIXBIAS-t?
Sok program esetén (gondolom az SPV-t követve) 0-ra állítják. (illetve van, hogy nem is állítják, így hidegindítás után jól fut a program, mivel 0 az alapérték, de ha már valami más program átállította, akkor elõjönnek színhibák).
Ez esetben az a jó, hogy FIXBIAS-ban lesz fekete, és a palettában is beállítunk feketét, így lekezeltük azt, hogy csak egyféle fekete van.
A rossz viszont az, hogy a fekete mellé kapott másik szín túl sötét még normál Spectrum színeknek is. És ha nem akarunk túl nagy kontraszt különbséget, akkor a palettába választott színek is sötétebbek lesznek mint a fényes Spectrum színek.
Ez különösen a fehérnél szokott feltünni.
És van még egy nagy hiba az SPV-ben: "A már említett programunk a FIXBIAS regiszterbe 0-t tölt. Az így elõálló színkombinációk megfelelnek a SPECTRUM BRIGHT színeknek."
Na ezt nagyon nem kellett volna! Ezek a színek normálnak is sötétek, nemhogy fényesnek...
Ha valaki ebbõl indul ki, akkor az eredeti fényes színek lesznek nagyon sötétek, a normálok meg a fényesnél világosabb de sötétek...
Én onnan indultam ki, hogy a fehér az legyen fehér! Vagyis 255-ös FIXBIAS.
Itt a fehér mellé kötelezõen kapott színek egész jól megfelelnek a Spectrum fényes színeinek. Emellé már gyerekjáték a palettába összeválogatni közepes fényerejû színeket Spectrum normál színeknek.
Egyedüli probléma, hogy a BIAS-ban kapunk egy fényes feketét is, tehát konvertáláskor ügyelni kell, hogy a fényes fekete normál feketére legyen konvertálva (de néha akár ki is lehet használni ezt a plusz színt is!)
Itt egy kis BASIC program ami egy tömbben összerendeli a Spectrum színeket az EP színekkel. EP-n olyan palettát feltételezve, ahol a 8 szín megfelel sorban a normál Spectrum színeknek, a FIXBIAS pedig a fényes színeknek, a fényes fekete sima feketéhez lesz rendelve.
A második részében pedig minden lehetséges attributum kombinációhoz kiszámolja az EP megfelelõt. A FLASH-t invertálással helyettesíti. Ezt a táblázatot fájlba menti.
Ez a tábla van használva a Spectrum Emulátor programjában, ill. az átírataimban is.
Néha elszoktam térni a szabvány színektõl, pl a most készülõ FOX BACK-ben is a lila helyett barna lesz használva, mert szerintem így természetesebben néz ki a föld