Gondolkodom...
Sound Blaster nyelvre fordítva: DSP, Wav tábla, OPL3?
tiszta OPL3 :
A DAVE hanggenerátorait használó szintetizátort tudtommal nem sokat írtak eddig. Basic nyelven írtak demó szerûeket, meg nekem volt egy "kezdetleges" kísérleti szakaszom. Lásd a Delivery átiratomat, meg a krixkraxot. Az enyim editor nélküli, MON alatt pötyögtem be a zenei hangokat, Gyányi mester is alkotott egyet. Az õ musicboxja már fejlettebb editorral rendelkezik, de az editorja zenáhez értõ emberek számára is igen nehézkes. Én, kottát ismerõ ember lévén egy kotta alapú editort hiányoltam nála, az én kis progimnak olyan szép kotta író editort álmodtam, de ez csak álom maradt.
Wav táblás szintetizátor :
Egy alkotásról tudok, ez a rockdigi. Dob mániás emberek alkották, akik számára a jó dob a legfontosabb a "zenében". Eltárolt hanghullám mintákból állítja össze a zenét, gyakorlatilag a DSP-t, DAVE -nál a digitalizáló portot használja, Proci terhelés már tetemes, mert gyakorlatilag õ rángatja a hangszórót, mint a Spectrum, de legalább nem 1 bites, hanem 8 bites tartományban lökdösve. Elõnye, hogy nem csak négyszögjelû lehet a hang, és nem memóriazabáló a zene leírója.
tiszta DSP :
Wav lejátszás, nem szintetizátor, hanem "magnó". Processzor lökdösi a hangszórót a memóriában elhelyezkedõ "kaotikus" folytonos számsor alapján, amiket kiküld a megfelelõ portra, azonos idõpontokban, alig marad másra ideje. Énekszó is lehet akár, memóriafaló processzorzabáló buta "lejátszó". Lásd A stúdió demók, Small demo fekete képei alatt a nyúlfarknyi "zenék" és "dalok".
Szerintem a Wav táblás és az OPL3 szerû elvet kellene alkalmazni egy jó MOD szerû lejátszóhoz és szerkesztõhöz.
A "filmekhez" meg csak a wav elv használható, de gépünket én erre nem látom alkalmasnak, Egy régi Little Richard (2-3 perc) rock 'n roll szám DSP-n való visszajátszása fekete képernyõvel emulátoron biztos megoldható, mivel ott nincs memória korlát, vinyó korlát, Z80 sebesség korlát, de ez már nem enterprise, hanem emulátor program lesz.