Sziasztok!
Új vagyok a fórumon, nekem gyermekkoromban C64-em volt (és van még ma is), de a közelmúltban hajdani egyetemi évfolyamtársam jóvoltából hozzájutottam egy megkímélt állapotú EP128-hoz. A neten található leírások (
http://enterprise.iko.hu/pinouts.htm ) alapján joystick illesztőn kívül (azt kettőt is kaptam hozzá) mindenféle kábelt készítettem (pl. CBM MFT-hez valót, printer port átalakítót), és ami a topichoz kapcsolódik: VGA, RGBI és SCART konvertert is!
A SCART-hoz többféle ellenállást is kipróbáltam (100-220-330 Ohm), nem meglepő módon a nagyobb érték sötétebb, de élesebb képet eredményezett (töltök fel majd screenshot-okat). Ezt a csatlakozót elsősorban a régi Samsung LE40B650-es LCD TV-men teszteltem, mivel ez a ScreenCap SamyGo-s applikációval tud framebuffer tartalmat közvetlenül pendrive-ra kiírni:
http://wiki.samygo.tv/?title=Content_Library_applications_list#ScreenCap .
Azt vettem észre, hogy néhány játéknál (pl. Hungaroring, Commando betöltőkép) egy idő elteltével hullámzik a kép oldalirányban, nem számottevően, de azért néha elég idegesítő tud lenni. Más játékoknál egyáltalán nem jelentkezik ez a probléma (pl. Mr. Alex, Unicum).
Más is tapasztalt ilyet? Normális jelenség ez?
Az alább részletezett Philips monitoromon is észrevettem a hullámzást, de annak a hátulján van egy 'VCR' feliratú kapcsoló, amit benyomva megszűnik a jelenség.
Az RGB jelet egy régi Philips CM8833 monitoron teszteltem, ezen van a SCART-on kívül külön TTL RGBI (CGA) bemenet. Így volt a legélesebb a kép (nincs digitális-analóg konverzió), cserébe csak 8 színt kaptam (az EP által kiadott max. 4 voltos jelet gond nélkül beazonosította a megjelenítő 5V-os TTL-jelként).
A VGA konverterhez nem találtam kapcsolási rajzot, de a pinoutok ismeretében nem volt nehéz összekötni a megfelelő lábakat/tüskéket:
EP_A4-HSync-VGA13
EP_A5-VSync-VGA14
EP_A2--GND--VGA5+10
EP_B2--GND--VGA6+7+8
EP_A1-Green-VGA2
EP_B3--Blue--VGA3
EP_B4--Red--VGA1
Az utolsó 3 ágra (vörös, zöld, kék) egy-egy 330 Ohmos ellenállást is raktam. 2 olyan megjelenítőn próbáltam ki, amelyek tudják a 15Khz-t VGA porton keresztül, kvázi 'multisync' monitorok: egy kiszuperált Philips 20HF5474 HotelTV, és egy új BenQ BL912-es.
Az előbbit még tavaly vettem, pont az tetszett meg benne, hogy mindenféle analóg csatlakozási lehetőség van rajta (RF, kompozit, S-Video, SCART, és DVI-I-n keresztül párszáz forintos passzív átalakítóval VGA is). Hibája, hogy alacsony a panel fizikális felbontása (640x480), előnye, hogy igazi mindenevő, az összes nem szabványos videojelet megeszi VGA-n keresztül (pl. PAL 720x576@50Hz, MIST-ről tesztelve). Ezzel a megjelenítővel a fenti konverter hibátlan képet ad.
Időnként, ha EXT1 bemenetre (SCART) kapcsolok, akkor nálam is jelentkeznek a néhány hozzászólással fentebb sanyike által említett színes kockák, de aztán eltűnnek, és hibátlan a kép. Úgy látszik, valami tipikus Philips "betegségről" lehet szó.
A BenQ BL912-est ez alapján a honlap alapján választottam ki:
http://15khz.wikidot.com/Direkt addig akartam venni egy olyan monitort, amíg lehet újonna kapni, ami natív 4:3-as (vagy 5:4-es, mint ez) képaránnyal bír, valamint 'megeszi' a váltott soros módot. Ezen ráadásul DVI-D bemenet is van, ami passzív adapterrel szépen kezeli a Raspberry Pi-m HDMI jelét.
Amigás fórumokon ajánlották ezt a típust (sajnos nekem nincs Amigám, így azzal tesztelni nem tudtam), de pl. a Turbo Chameleon 64-ről a PC Engine core-ral meghajtva jó a kép (ez is 15 KHz VGA jelet ad).
Viszont az Enterprise-t valamiért nem szereti: a villogó Enterprise logónál egyáltalán nem ad be képet a monitor, és a menübe sem tudok belépni. Space után már megjelenik a szokásos képernyő, de a betűk oldalirányba "zizegnek" kicsit, ezt a Philips HotelTV-n nem vettem észre, lehet, hogy csak az alacsonyabb felbontás miatt nem tűnt fel, de SCART-tal sem jelentkezik, mégy a nagy TV-men sem.
Ki fogom próbálni nagyobb (500 Ohmos) ellenállásokkal is, hátha úgy stabilabb képet ad.
Egyelőre ennyi, screenshot-okat majd rakok fel, és beszámolok a további fejleményekről is.
Üdv mindenkinek: Gábor