Zozo, ha van kedved segíteni akkor megcsinálhatnánk. Te megmondod, hogy mit csináljon pontosan a HW én pedig implementálom egy IC-be.
Bar nem nekem szol, remelem nem baj, ha valaszolok
most akkor ez FPGA vagy CPLD? Sajnos en max hirbol ismerem oket, ha ilyet te tudsz, valami gyors howto stb lehetseges, amibol mas is (pl en) is tanulhat?
Szerettem volna ilyenekkel foglalkozni mindig is, csak eddig nem jutottam el odaig, eleve VHDL/Verilog lattam FPGA ugyekben csak neztem nagyokat ...
Én amondó vagyok, hogy ha már használjuk a kiterjesztõ egységet, akkor tegyünk még bele egy lebegõpontos perifériát is. Semmibõl nem tart kivitelezni. Te mit javasolsz? I/O utasításokkal töltse be az értékeket? Mely I/O címek szabadok?
Nem lehetne ahhoz az APU-val (ahhoz=volt errol egy cikk pont, hogy Ep128-hoz APU, AM9511 konkretan) kompatibilis cuccot csinalni? Annak meglenne az a hatalmas elonye, hogy olyat elvileg mar csinaltak (bar nyilvan "igazi" IC-vel realizalva), tehat esetleg letezik hozza 1-2 program legalabb, kompatibilisnek lenne meg azert nem rossz dolog, ha erre mar volt barmilyen megoldas annak elotte:
http://www.ep128.hu/Ep_Hardware/Ep_Kooprocesszor.htm. Az persze "nem katasztrofa" ha ez gyorsabb lesz mint az eredeti megoldasban
Amugy az Am9512 jobb elvileg, IEEE formatumu 32 es 64 bites operandusokat is feldolgoz, sajna viszont ez csak a 4 alapmuveletet tudja, mig az Am9511 pl gyokvonas, szogfuggvenyek, stb is. Lehetne talan otvozni a kettot
Ezek mellett amugy mar csak vmi DMA engine kene az Ep128-ba hogy meg szuperebb gep legyen, amit hdd stb kapcsan is elonyosen lehetne hasznalni, foleg ha kepes a CPU megallitasa nelkul is mukodni (busz megosztasa stb). Na jo, ez mar nagyon nem ide illo tema
Akkor meg nem kene pl hdd eseten CPU-val I/O-zni a byte-okat "egyenkent", stb (azt mar meg sem merem emliteni hogy az anno C64-re elkezdett otletem az ISA illeszto is erdekes kerdes lehet, mert akkor barmi ISA perfiferia rakotheto lenne az EP-re - nekem maniam az hogy legyen ethernet megoldas minden 8 bites gepre - az az elsodleges okom erre).
Az jutott eszembe, hogy a külsõ Nick (ha már úgyis nekiállok) megcímezhetne 512kB memóriát. Így létre lehetne hozni egy E-LPT-t (extended line parameter table) ahol a mutatók az 512kB memórián belül mutatnak.(E0-FF)
Ezzel a külsõ Nick 640x480-as felbontást tudna, képpontonként 256 szín mellett. (természetesen a kompatibilitás miatt a standard LPT-t is tudná értelmezni)
A nagyobb videoterülettel csak az a gondom, hogy a 4Mhz-es Z80 nem képes rövid idõ alatt ennyi memóriát feltölteni, kéne egy társproci, ami nagyobb memóriablokkokat képes mozgatni.
Errol mar talan volt valahol topic, hogy extended-Nick vagy hasonlo
Amugy kiraly lenne, es talan az is erdekes dolog, hogy sprite kezeles valamilyen szinten belefer-e. Ha jol tudom, a Nick-ben az "extcol" dolgokat (external color) azert pakoltak ra, mert kesobb meg ki kivantak esetleg egesziteni hasonlo funkciokkal. Itt meglenne a lehetoseg erre is akar.
Extended-nick szeruseget mar probaltam "epiteni", azaz az anno elkezdett (majd felbehagyott ...) Ep128 emulatoromba ganyoltam ilyesmit. ott csak annyi volt, hogy normal esetben a nick 1 "slot" alatt ugye 2 byte-ot tud olvasni. En annyit tettem, hogy lehetett x2, x4, x8-at kerni (normal esetben ugye x1), ami egyszeruen tobbszorozte az egy slot alatt olvashato byte-ok szamat, igy nyilvan a felbontas is nott vele egyutt (ok, mondjuk 2 color modban sok ertelme nincs nagyon, de tobb szinnel annal inkabb!), igy persze maga egy LPB is "hosszabb" lett, a maradekot is ki lehet hasznalni, pl 16 szin uzemmodban normal modban csak ugye 8 szin fer el, igy elferne mind a 16. Meg igy is maradna eleg byte, talan arra is hasznalhato akar, hogy pl sajat memoriat toltson fel a "Nick+", amit mondjuk 1 sprite megjelenitesere hasznal, igy annak adatait is siman LPT mechanizmussal szedi fel, illeszkedve az eredeti nick koncepciohoz (ja, meg volt olyan is, hogy visszafutas alatt is lehetne, amugy se csinal akkor "ertelmes" dolgot a Nick tul sokat).
Ja, meg akkor mar elvileg lehetne kvazi true-color palette is, amibol 256 valaszthato ami megfelelne a "normal" nick 256 szinenek, ez persze videomod fuggo h abbol melyikre kepzodik le. De ilyen eleven lehetne extra video mod is (tulkeppen van egy videomod ami nincs kihasznalva ugye, legalabbis ugy remlik) ahol mondjuk 2 olvasott byte 1 pixel, ez akkor 15 v 16 bit felbontas (most abba bele sem kene menni h true color meg ilyesmi 24/32 bit, az mar aranytalanul "tul nem 8 bites" hehe).
Az viszont tuti, hogy VGA-ra kotheto modon, ha meg ethernet is lenne, akar egyszerubb network terminalra is jo (pl iRC-zni, letolteni dolgokat stb), ami nem rossz teljesitmeny egy 8 bites geptol!
Bocs, remelem nem voltam unalmas, tudom, konnyebb dumalni, mint megcsinalni, sajnos az elobbi nekem tul nagy falat, igy max otletem vannak - meg sw-esen tesztelni emulator kezdemenyekben
Azert koszi a turelemet post-om olvasasahoz