...
Szóval én még nem hallottam arról,
hogy a 15 KHz -es RGBHV a 30 KHz -es RGBHV -tól bármi másban is különbözzön,
mint a frekiben ...
És szerintem itt van a kutya elásva!
A szinkronjelek sok mindenben különbözhetnek egymástól, ezek egy része jól ismert és dokumentált, pl.:
-sorszinkron (HSYNC)/képszinkron(VSYNC)/kompozit szinkron(CSYNC)
-sorfrekvencia (része a fentebb már taglalt 15kHz/30kHz=interlaced/progresszív mizéria)
-képváltási frekvencia (PAL 50Hz/NTSC 60Hz...)
-feszültség (TTL 5V vagy modernebb 3,3V vagy kompozit kb. 1V)
-polaritás (negatív vagy pozitív)
És rengeteg olyan tulajdonságuk is lehet, ami nincs megfelelően dokumentálva, vagy ha van is, igazából a gyakorlatban nem foglalkozunk vele, vagy csak nehezen befolyásolható, pl. front porch, back porch...
És ebben bőven lehet különbség, még elvileg az azonos szabványú jelet generáló készülékek között is! Vegyünk pl. 3 különböző, RGB-kimenetes PAL számítógépet: Amiga 500, EP128 és Spectrum +2A. Nyilván mindháromnak teljesen más a videocsatlakozója (DB-23, élcsatlakozó és DIN8) és a jelszint (RGB és szinkron feszültség) is, de ez passzív geometriai átalakítókkal és ellenállások alkalmazásával szépen áthidalható, hogy mondjuk SCART kompatibilis legyen. Mindháromra találunk a neten megfelelő kapcsolást, sorrendben:
http://www.ianstedman.co.uk/Amiga/amiga_hacks/Amiga_SCART/amiga_scart.htmlhttp://enterprise.iko.hu/pinouts.htmhttps://mts.speccy.cz/doc/128_rgb.pdfÉs most jön a gyakorlat próbája:
1. Az Amiga szépen 'muzsikál' Samsung LCD-tévén, BenQ BL912-őn és komponens átalakítón keresztül is.
2. Az EP128 hiba nélkül megy a TV-n, akár komponens átalakítóval is, a BenQ viszont csak nagy nehézségek árán tud 'rászinkronizálni', akkor is mozognak a pixelek kissé oldalirányban.
3. A Spectrum SCART-on át sem tökéletes, mintha több tíz rasztersoronként jobbra mozdulna az attól lentebbi képrész pár pixelnyivel (l. 1. csatolmány), komponensen és BenQ-n egyáltalán nincs kép. Utóbbit próbáltam korrigálni ellenállással (semmi nem változott), megfordítani a szinkronjel polaritását logikai IC-vel (tovbbára sem volt kép), vagy kondenzátort bekötni sorosan (rosszabb lett - 2. csatolmány), esetleg a szinkronjel és a föld közé (nagyon rossz lett - 3. csatolmány).
Hogy lehet ez? Hiszen mindegyik szabványos jelet ad, vagy nem? Hát persze, hogy nem! Úgy látszik, az Amiga van legközelebb a szabványhoz, az EP már egy kicsit messzebb, a Spectrum pedig a legtávolabb.
Azt talán mondanom sem kell, hogy a Philips CM8833-asommal mindnek hibátlan képe van...