Welcome, Guest. Please login or register.


Author Topic: EP128emu (Read 399903 times)

Offline szipucsu

  • Global Moderator
  • EP addict
  • *
  • Posts: 9928
  • Country: hu
    • Támogató Támogató
    • Webnyelv.hu - Tanuljunk nyelveket!
Re: EP128emu
« Reply #510 on: 2016.August.03. 17:37:15 »
Így egyedileg fogja majd az esetleges jogvitákat elszenvedni, ha lebukik, hogy jogvédett ROM-ot használ a ROM alkotóinak tudta és engedélye nélkül.
Eddig nem sok ROM alkotóról tudok. De például Bruce nem hiszem, hogy mérges lenne ránk emiatt. :D
100 SOUND SOURCE 2,STYLE 128,PITCH 25.2,SYNC 1
110 SOUND PITCH 25,SYNC 1
120 ! Videos

Offline ergoGnomik

  • EP addict
  • *
  • Posts: 1298
  • Country: hu
  • Stray cat from Commodore alley
Re: EP128emu
« Reply #511 on: 2016.August.03. 18:11:44 »
Így egyedileg fogja majd az esetleges jogvitákat elszenvedni, ha lebukik, hogy jogvédett ROM-ot használ a ROM alkotóinak tudta és engedélye nélkül.
Nem az alkotó számít, hanem a jogtulajdonos. Érdekes lenne megpróbálni kinyomozni, hogy mi történhetett a szellemi jogokkal a cég vége után. Gondolom a német vonalon kellene elindulni. Hacsak nem ez már le van írva valahol, csak még nem találkoztam azzal az írással.

Offline Attus

  • EP addict
  • *
  • Posts: 1225
  • Country: hu
Re: EP128emu
« Reply #512 on: 2016.August.03. 22:43:25 »
Nem az alkotó számít, hanem a jogtulajdonos. Érdekes lenne megpróbálni kinyomozni, hogy mi történhetett a szellemi jogokkal a cég vége után. Gondolom a német vonalon kellene elindulni. Hacsak nem ez már le van írva valahol, csak még nem találkoztam azzal az írással.
Fontos dolognak tűnik, ami most kibukott, hisz az emulátorok használhatóságáról van szó.
Ezt azért legalább nekünk illene tudni, hogy áll most, 2016-ban az EXOS ROM jogi védettség terén.
A cég megszűnt, de ki a cég jogutódja és mikhez ragaszkodik az EXOS -al kapcsolatban?
Szabad az eredeti EPROMBA égetettet használni a gép megvásárása nélkül? Vagy a bináris halmazt fájl formában?
Másolható? Terjeszthetők a másolatok? Módosítható?

A visszafejtése megtörtént és nyilvánosságot is kapott, mint tudjuk, nyomtatott formájában is elérhető, nekem is magvan, hisz megvettem.

Offline szipucsu

  • Global Moderator
  • EP addict
  • *
  • Posts: 9928
  • Country: hu
    • Támogató Támogató
    • Webnyelv.hu - Tanuljunk nyelveket!
Re: EP128emu
« Reply #513 on: 2016.August.03. 23:14:36 »
Legfeljebb a továbbfejlesztett ROM-okat kell betenni, amikben pl. már a Zozosoft-féle memóriateszt van és az Endi-féle villogó EP felirat, esetleg ahelyett valami más, hogy az se hasonlítson az eredetire. A WP amúgy is felejtős, azt pl. le lehet cserélni a HWP-re. A karakterkészletet HFONT-ra, vagy még jobban eltérőre, stb.
100 SOUND SOURCE 2,STYLE 128,PITCH 25.2,SYNC 1
110 SOUND PITCH 25,SYNC 1
120 ! Videos

Offline ergoGnomik

  • EP addict
  • *
  • Posts: 1298
  • Country: hu
  • Stray cat from Commodore alley
Re: EP128emu
« Reply #514 on: 2016.August.04. 07:02:24 »
Legfeljebb a továbbfejlesztett ROM-okat kell betenni, amikben pl. már a Zozosoft-féle memóriateszt van és az Endi-féle villogó EP felirat, esetleg ahelyett valami más, hogy az se hasonlítson az eredetire. A WP amúgy is felejtős, azt pl. le lehet cserélni a HWP-re. A karakterkészletet HFONT-ra, vagy még jobban eltérőre, stb.
Ez sem megoldás. Legfeljebb akkor lenne az, ha nem továbbfejlesztettről, hanem újraírt és továbbfejlesztett ROM-ról beszélnénk. Ha ez nem lenne baj, akkor nem ugrana a Tecső, illetve a jogtulajdonos például egy 2-3 másodperces drum loop-ra valami Kraftwerk számból, ami egy C64-es demó esetében például megtörtént.

Offline lgb

  • EP addict
  • *
  • Posts: 3563
  • Country: hu
  • æðsta yfirmaður
    • http://lgb.hu/
Re: EP128emu
« Reply #515 on: 2016.August.04. 08:06:24 »
Ez sem megoldás. Legfeljebb akkor lenne az, ha nem továbbfejlesztettről, hanem újraírt és továbbfejlesztett ROM-ról beszélnénk. Ha ez nem lenne baj, akkor nem ugrana a Tecső, illetve a jogtulajdonos például egy 2-3 másodperces drum loop-ra valami Kraftwerk számból, ami egy C64-es demó esetében például megtörtént.

Na igen. Ha tovabbfejesztes, akkor elvileg az eredetinek is a tiednek kell lenni, hacsak nem olyan a licenc ami engedi ezt. Amugy sok emulatornal eleve egyaltalan nem adnak ROM-ot, vagy kulon csomagolva (kb a usert "kenyszeritve" ezzel, hogy szerezze be maganak, ha kell") ... mas emulatoroknal meg irnak nullarol (!) valami helyettesito rom-ot, ami eleg alap dolgora stb, de hozzateszik, hogy szerezd be magadnak, ha kell az "igazi" mert azzal fog menni csak a legtobb dolog. Amiga emulatoroknal kulonosen erdekes, ahol ugye azert eleg aktiv bizniszt keritenek moge most is ... Ott aztan kickstart ROM-ot nem is olyan egyszeru szerezni, elvileg azt mondjak, hogy legyen egy valodi Amiga-t, aztan dump-old ki, vagy vedd meg az Amiga forever CD-t penzert, amin rajta van (es a jelenlegi jogtulajdonos persze hozzajarult igy). EP ROM amugy nem hinnem, hogy barkit is zavarna ma mar, de azert egy GNU/GPL emulatorba csak nem raknam *bele* mert igy is olyan hmmm fura erzes :)

Offline Attus

  • EP addict
  • *
  • Posts: 1225
  • Country: hu
Re: EP128emu
« Reply #516 on: 2016.August.04. 09:58:37 »
EP ROM amugy nem hinnem, hogy barkit is zavarna ma mar, de azert egy GNU/GPL emulatorba csak nem raknam *bele* mert igy is olyan hmmm fura erzes :)
Ezzel teljesen egyetértek.

Offline IstvanV

  • EP addict
  • *
  • Posts: 4822
Re: EP128emu
« Reply #517 on: 2016.August.04. 11:01:10 »
https://github.com/lgblgblgb/plus4emu

Csak ugy kivancsisagbol :) Igaz, szokasos C++ elmebajom miatt amugy se mennek sokra ezzel se, nomeg le sem fordul (es otletem sincs mit jelent a hibauzenet):

A fordítási hibák és figyelmeztetések (ezek közül az egyik valóban bug volt :oops:) javítása:
[ Guests cannot view attachments ]

Offline lgb

  • EP addict
  • *
  • Posts: 3563
  • Country: hu
  • æðsta yfirmaður
    • http://lgb.hu/
Re: EP128emu
« Reply #518 on: 2016.August.04. 12:00:08 »
A fordítási hibák és figyelmeztetések (ezek közül az egyik valóban bug volt :oops:) javítása:
(Attachment Link)

Thx, beletettem ... Amugy ugyanaz a gond mint ep128emu-val, GL hianya miatt:

Code: [Select]
g++ -o p4fliconv -L. -Wl,-Bsymbolic-functions util/p4fliconv/main.o -lp4fliconv -lcompress -lplus4emu -lfltk_images -lfltk_gl -lfltk -lX11 -lz -ldotconf -lpthread
/usr/bin/ld: ./libp4fliconv.a(flidisp.o): undefined reference to symbol 'glOrtho'
//usr/lib/x86_64-linux-gnu/mesa/libGL.so.1: error adding symbols: DSO missing from command line
collect2: error: ld returned 1 exit status
scons: *** [p4fliconv] Error 1
scons: building terminated because of errors.

Ha "manualisan" kiadom a fenti g++ sort, egy -lGL vegere biggyesztese mellett, akkor jo. Viszont nem jottem ra, hova kene ezt beirni az SConstruct-ba, talalomra ide-oda beleirtam, ami hasonlonak tunik, de nem segitett ...

Offline IstvanV

  • EP addict
  • *
  • Posts: 4822
Re: EP128emu
« Reply #519 on: 2016.August.04. 12:56:02 »
Ha "manualisan" kiadom a fenti g++ sort, egy -lGL vegere biggyesztese mellett, akkor jo. Viszont nem jottem ra, hova kene ezt beirni az SConstruct-ba, talalomra ide-oda beleirtam, ami hasonlonak tunik, de nem segitett ...

Ha csak a p4fliconv hibás, akkor például az 513. sorban lehetne a GL-t hozzáadni a p4fliconvEnvironment-ben a LIBS-hez. Ha az emulátornál is ugyanez a hiba fordul elő, akkor estleg a 85. sornál a plus4emuGLGUIEnvironment-et lehetne kiegészíteni hasonló módon (elvileg az fltk-config kimenetének már tartalmaznia kellene az -lGL-t).

Offline lgb

  • EP addict
  • *
  • Posts: 3563
  • Country: hu
  • æðsta yfirmaður
    • http://lgb.hu/
Re: EP128emu
« Reply #520 on: 2016.August.04. 13:12:58 »
Ha csak a p4fliconv hibás, akkor például az 513. sorban lehetne a GL-t hozzáadni a p4fliconvEnvironment-ben a LIBS-hez. Ha az emulátornál is ugyanez a hiba fordul elő, akkor estleg a 85. sornál a plus4emuGLGUIEnvironment-et lehetne kiegészíteni hasonló módon (elvileg az fltk-config kimenetének már tartalmaznia kellene az -lGL-t).

Oke, koszi!

Nincs benne a -lGL

Code: [Select]
lgb@vega:~$ which fltk-config
/usr/bin/fltk-config
lgb@vega:~$ dpkg -S `which fltk-config`
libfltk1.3-dev: /usr/bin/fltk-config
lgb@vega:~$ fltk-config --version
1.3.3
lgb@vega:~$ fltk-config --libs
/usr/lib/x86_64-linux-gnu/libfltk.a
lgb@vega:~$ fltk-config --ldflags
-Wl,-Bsymbolic-functions -lfltk -lX11
lgb@vega:~$ fltk-config --ldstaticflags
-Wl,-Bsymbolic-functions /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libfltk.a -lXfixes -lXext -lXft -lfontconfig -lfontconfig -lXinerama -lpthread -ldl -lm -lX11

Viszont, ilyet ir:

Code: [Select]
lgb@vega:~$ fltk-config
Usage: fltk-config [OPTIONS]
Options:
[--version]
[--api-version]

Options telling what we are doing:
[--use-gl]        use GL
[--use-images]    use extra image formats (PNG, JPEG)
[--use-glut]      use glut compatibility layer
[--use-forms]     use forms compatibility layer
[--use-cairo]     use cairo graphics lib

stb ... Es ha odateszem az --use-gl opciot is, akkor az --ldstaticflags -nal odarakja mar a GL-t. Erdekes modon amugy ugy se, es latom az SConstruct-ban is hasznalva van pedig az --use-gl is. Szoval akkor nem ertem ...

Code: [Select]
lgb@vega:~$ fltk-config --use-gl --ldflags
-Wl,-Bsymbolic-functions -lfltk_gl -lfltk -lX11
lgb@vega:~$ fltk-config --ldflags
-Wl,-Bsymbolic-functions -lfltk -lX11
lgb@vega:~$ fltk-config --use-gl --ldstaticflags
-Wl,-Bsymbolic-functions /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libfltk_gl.a -lGLU -lGL /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libfltk.a -lXfixes -lXext -lXft -lfontconfig -lfontconfig -lXinerama -lpthread -ldl -lm -lX11
lgb@vega:~$ fltk-config  --ldstaticflags
-Wl,-Bsymbolic-functions /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libfltk.a -lXfixes -lXext -lXft -lfontconfig -lfontconfig -lXinerama -lpthread -ldl -lm -lX11

Hulyeseget nagyot nem akarok irni, de nekem ugy remlik, hogy ez a DSO izebize ez nem egyertelmuen az, hogy hianyzik, hiszen az uzenetben is szerepel:

Code: [Select]
/usr/lib/x86_64-linux-gnu/mesa/libGL.so.1: error adding symbols: DSO missing from command line
tehat mar a GL-el csinal valamit eleve ... Meg irnak pl ilyesmiket (bar nem pont ide illik):

http://stackoverflow.com/questions/19901934/strange-linking-error-dso-missing-from-command-line

Hogy szamit a sorrend, stb is. Mondjuk, oszinten szolva, nekem csak remlik, hogy egyszer ebbe en is belefutottam sajat project-nel, sajnos mar nem remlik az mar viszont, hogy konkretan mi volt a megoldas, de ott is valami atrendezese a dolognak, es sorrendi kerdes ...

Offline Attus

  • EP addict
  • *
  • Posts: 1225
  • Country: hu
Re: EP128emu
« Reply #521 on: 2016.August.04. 13:29:00 »
Az ubival való összevetésképp felraktam az fltk-dev csomit, ami amúgy nem kell az ep128emu működéshez...

Code: [Select]
attila@gubigep:/usr/src/UHUBUILD/UB-3/ep128emu$ fltk-config --use-gl --ldflags
-Wl,-rpath,/usr/lib -lfltk_gl -lGLU -lGL -lfltk -lXext -lXft -lfontconfig -lXinerama -lpthread -ldl -lm -lX11
attila@gubigep:/usr/src/UHUBUILD/UB-3/ep128emu$

Kipróbáltam a linux installert.
Nincs ikonja a cpc64emu menüpontnak.
A cpc64emu.desktop fájljába becsúszott egy hiba, vagy a png fájl neve lett más.
Icon=cpc464em a helyes, ha cpc64em.png van a resources mappában.
PR.
« Last Edit: 2016.August.04. 14:10:15 by Attus »

Offline lgb

  • EP addict
  • *
  • Posts: 3563
  • Country: hu
  • æðsta yfirmaður
    • http://lgb.hu/
Re: EP128emu
« Reply #522 on: 2016.August.04. 18:06:39 »
Az ubival való összevetésképp felraktam az fltk-dev csomit, ami amúgy nem kell az ep128emu működéshez...

Nyilvan, de a forditasahoz igen, nem?

Quote
Code: [Select]
attila@gubigep:/usr/src/UHUBUILD/UB-3/ep128emu$ fltk-config --use-gl --ldflags
-Wl,-rpath,/usr/lib -lfltk_gl -lGLU -lGL -lfltk -lXext -lXft -lfontconfig -lXinerama -lpthread -ldl -lm -lX11
attila@gubigep:/usr/src/UHUBUILD/UB-3/ep128emu$

Hmmm. Nalam ugyanez (Ubuntu 16.04 64 bit):

Quote
lgb@vega:~$ fltk-config --use-gl --ldflags
-Wl,-Bsymbolic-functions -lfltk_gl -lfltk -lX11
lgb@vega:~$ fltk-config --version
1.3.3

Erdekes modon, ez viszont ertelmesebbnek tunik (csak hat ez static linkinghez valo, ugye - elevileg):

Code: [Select]
lgb@vega:~$ fltk-config --use-gl --ldstaticflags
-Wl,-Bsymbolic-functions /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libfltk_gl.a -lGLU -lGL /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libfltk.a -lXfixes -lXext -lXft -lfontconfig -lfontconfig -lXinerama -lpthread -ldl -lm -lX11

Offline Attus

  • EP addict
  • *
  • Posts: 1225
  • Country: hu
Re: EP128emu
« Reply #523 on: 2016.August.04. 21:09:52 »
Az UBUNTU-nak is megvan a maga hülyeséghalmaza, meg az UHU-nak is, meg bármely más disztrónak, még a windózoknak is, ha mélyebben belemászunk és a másik oldalról nézzük, nem a megszokottabbról.
A lényeg, hogy lefordítható, telepíthető és használható legyen az azonos forrásból származó forráshalmaz, jelesül az ep128emu az illető OS változaton.

Offline lgb

  • EP addict
  • *
  • Posts: 3563
  • Country: hu
  • æðsta yfirmaður
    • http://lgb.hu/
Re: EP128emu
« Reply #524 on: 2016.August.04. 21:11:50 »
Az UBUNTU-nak is megvan a maga hülyeséghalmaza, meg az UHU-nak is, meg bármely más disztrónak, még a windózoknak is, ha mélyebben belemászunk és a másik oldalról nézzük, nem a megszokottabbról.
A lényeg, hogy lefordítható, telepíthető és használható legyen az azonos forrásból származó forráshalmaz, jelesül az ep128emu az illető OS változaton.

Igen, de pont ez az ami igy nem teljesul ugye, legalabbis nekem igy nem fordul :D