Sziasztok!
Bár SzörG kiváló SD-kártya illesztőjét már múlt héten megkaptam, csak most volt időm bővebben ismerkedni vele. A mellékelt PQI mikroSD-vel kiválóan működik, bár pl. az FDISK.BAS-t nekem nem akarta a :FILE fájlkezelő elindítani, hiába navigáltam be az M: meghajtó 'UTIL' könytárába a 64-es programra, [Enter]-re és [Space]-re is visszadobott a villogó betűs ENTERPRISE föképernyőre. Sebaj, innen a klasszikus 'load "fdisk.bas"' paranccsal betöltött, majd 'run'-ra indult is a partícionálás (szerencsére az elérési utat nem felejtette el az újraindulás során a gép). ML programokkal eddig nem volt ilyen gondom.
Ami noname SD-kártyám volt itthon, azt mindet összeszedtem tesztelés céljából (van egy pár, mivel az FPGAk core-jainak egy része elég válogatós ilyen szempontból, ügyeltem a diverzitása). A márkásakat (Kingston, Samsung) egyelőre békén hagytam, ha több időm lesz, azokat is ki fogom próbálni.
Tehát 6-ot vettem tüzetesebben górcső alá, sorrendben:
#1 Verbatim 2GB,
#2 Transcend 2GB,
#3 Transcend 4GB,
#4 Team 2GB (ez az egy mikroSD, saját adapterével teszteltem),
#5 Corsair 1GB,
#6 Pretec 4GB.
Amit megemlítenék, hogy a 4GB-os kártyák is hagyományos SD-k (tehát nem SDHC-k), ami nem teljesen szabványos, de előfordul:
https://en.wikipedia.org/wiki/Secure_DigitalKb. az oldal alsó harmadánál, a 'SDSC cards above 1 GB' rész ír erről.
Tapasztalataim:
1. Nálam mindkét FAT16-os kártyára BigDOS fájlrendszert ír az FDISK, a Verbatimot digitáls fényképezővel, a Team-et Windows alatt formáztam.
2. A gyártó sok esetben eltér a forgalmazótól, pl. a Verbatimom valójában Toshiba, a Corsair A-DATA, a Pretec Samsung, a Team pedig talán Lexar gyártmány. A Transcendek eredetinek tűnnek, bár ott meg különböző gyártóazonosítója van a 2 kártyának, J' és SV.
A gyártóazonosítókról (MID) is találtam 2 oldalt, belinkelem:
https://wiki.linaro.org/WorkingGroups/KernelArchived/Projects/FlashCardSurvey?action=show&redirect=WorkingGroups%2FKernel%2FProjects%2FFlashCardSurveyhttps://www.cameramemoryspeed.com/sd-memory-card-faq/reading-sd-card-cid-serial-psn-internal-numbers/3. Az újabb Windowsok nem tesznek különbséget a FAT16 és FAT32 között, simán csak FAT-ot írnak a kötet tulajdonságainál. Kénytelen voltam a DISKPART-ot futtatni Win10 alatt, az 'list volume'-ra kiírja a konkrét fájlrendszert.
4. A Corsair kártyámnál szerintem nem valós az FDISK által jelzett 3db 'Other' fájlrendszerű bootolható partíció, elvileg 1db FAT32 van rajta, a méretek sem stimmelnek (kb. 400 GB-ra jönne ki az összegük). A 4GB-os Transcendnél még cifrább a helyzet, ezt már a felső sorban közel 2 terásnak (jó is lenne...) tünteti fel az FDISK, sőt, le is áll a program.
5. A kártyákat emlékeim szerint nem partícionáltam újra, gyári állapotukban leledzenek, a Verbatim kivételével pedig mindet Windows alatt formáztam.
Ha szükséges, a 4. pontban említett problémás kártyákat szívesen dumpolom, és elküldöm elektronikusan, csak mondjátok meg, hogy mivel szeretnétek, és hová/kinek (SzörG? Zozó?). Akár postázni is tudom magát a kártyát, ha szükséges, a postaköltséget én állom, csak majd kérem vissza, mert ezek mind használatban vannak, de néhány hétre tudom őket nélkülözni.
Üdv mindenkinek: Gábor
Végül néhány kép: a kártyák, és amit az FDISK elárul róluk.