Itt van egy cikk arról (angolul), hogy miként változtatta meg az emberek életét a Commodore számítógép azzal, hogy a bejelentkezõ felhasználói kezelõfelület nem "Mindent megcsinálok neked édes Gazdám" típusú felhasználóbarát valami volt.
Ezt alairom en is. Anno az emberek "kenytelenek" voltak erteni a dolgokhoz, akkor is ha csak "jatszani" akarnak. Ez talan meg a PC-s MSDOS idoszakra is igaz, hany ember tudta azert, mi az a CONFIG.SYS meg AUTOEXEC.BAT. Vagy Commodore-on a turbo-ok, load error (akar meg tape fej allitas, es ilyenek is) es tarsai stb. Szoval egy akkori "egysegsugaru" (r=1, roviditve) user egy maihoz (mai, szinten r=1 userhez) kepest sokkal tobbet tudott imho. Manapsag, ha nem ott van egy ikon pixelre, mar jon a hiszti, stb, semmit de semmit nem ertenek az egeszhez. Ja, es akkor ott jon a masik oldala a dolognak: azaltal, hogy regebben tobb embernek volt minimalis ralatasa a dolgokra (mivel ez kellett!), tobb ember vagott bele programozasba (legyen az csak BASIC is ...), stb. Manapsag a fiatalok nagy resze csak jatszik, facebook-ozik stb. Akkoriban sok mindenki megprobalkozott nemi BASIC-kel (olyan is, aki amugy csak "jatszott" elotte), volt olyan is, aki "tovabblepett". Es bizony imho sok ember van ugy, hogy r=1 user maradt volna, ha windows lett volna mar akkor is "mindenhol": nem lett volna meg az a kezdo lokes, ami elinditotta az uton.
Eleve pl, milyen olyan programnyelv van, ami a leheto legegyszerubb kezdoknek, es mindenhol elterjedt? Nekem nem jut eszembe egy sem. C-ben nem tanitanek senkit sem, ha nem erdekli melyebben a dolog, a Java mar kivan egy OOP-s gondolkozast stb, es igy tovabb. Igazabol a BASIC (foleg ha nincs is strukturalt elem az adott BASIC-ben) "sok kart tud okozni" (mondjak ezt intelligens emberek), mivel nem eppen a leheto legjobb szokasokat segit kialakitani a programozasban, viszont egyszeru, gyorsan tanithato, es talan azota nem is igazan van olyan nyelv ami:
* valamilyen "nyelvjarasa" elterjedt, es hasznalhato szinten barmelyik gepen (mint anno 8 biteseknel kb standard volt h BASIC van rajta, legtobb esetben ROM-bol eleve, nem kell totlogetni/beszerezni stb)
* konnyen tanulhato, nem kell olyan absztrakt fogalmakat megerteni az elso programhoz mint OOP, fuggveny/eljaras, parameteratadas, miegymas
Imho sok ember van ugy, hogy "nem eleg kitarto" (sajnos neha en is): ha nem latom azt, hogy probralkozasaimnak megvan az eredmenye, esetleg feladom a dolgot, holott lehet, mar nem sok hianyozna, es akkor viszont tobbszorossen megterulne a befektetett energia. Ilyenkor elonyos egy olyan dolog, ami igen hamar ad pozitiv visszajelzest az embernek, ezaltal uj "erot" adva, hogy erdemes ezt folytatni. En valahogy ezt hianyolom a mai vilagbol: most komolyan, egy atlag windows eseten milyen szintu befektetes/hozzaertes kell, hogy az ember elkezdjen hasznalhato programot irni (nullarol indulva), ahhoz kepest, hogy bekapcsol egy 8 bites "home computert" es azon kell uezt.
Van egy ara annak, hogy tul "felhasznalobarat" lesz valami, az a legtobb embert megtart a jotekony tudatlansagban, hogy nem kell vele tobbet foglalkoznia. Lehet, kellemetlen az, hogy be kell gepelni "LOAD" stb, amde a sok ilyesmi olyat is ad, ami aztan hasznos lehet, hogy meg egy amugy nulla programozasi tudassal megoladott emberke is ugy erezze: tud valamit a dologrol, amibol mar ki lehet indulni/tovabb lehet lepni.
Már nem találom azt a bekezdést, ami a Home Computer definíciója lenne, de én úgy emlékszem "Olyan számítógép amely alacsony árral rendelkezik, és háztartási célra (szórakozás, játék) használható." Úgy veszem ki a definíciókból, hogy abban az idõben a "számítógép" mint fogalom valami nagyon komoly, drága, ipari dolog volt, amely mezei embernek elképzelhetetlen volt, emiatt dobták piacra a "butított" változatát, melyet háztartási kompjúternek neveztek, és melynek fõ profilja a játék volt.
Azt írták még, hogy a Home Computer a PC-nek egy szûkebb oldalága, melyeket ma már inkább a konzolok töltenek be. Az egyetlen különbség, hogy billentyûzettel rendelkezik. (Véleményem szerint az is meghatározó, hogy milyen szoftver kerül bele, mert ha nincs kialakítva a megfelelõ "fejlesztõi" környezet, akkor a felhasználó sem fog rajtra programokat írni)
Tehát a Home Computerek esetében elterjedt az az általános jelenség, hogy lelkes felhasználók komoly programokat írtak rájuk (vagy implementáltak komolyabb PC-s programok után), mellyel felvették a harcot a PC-kkel.
És milyen érdekes, hogy késõbb azért az Amiga igen szép teljesítményeket ért el, tudta követni a PC-s grafikus egeres irányvonalat, a nagy gyártók (IBM és testvérei) mégis legyõzték.
De akkor is azok az amigák már nem voltak olyan csábítók, mint egy Commodore Plus4 a Ready felirattal a képernyõn.
Hat, en inikabb forditva latom
Marmint: Amigan mar akkor volt normalisnak nevezheto hang, es grafika amikor PC-n meg a monokrom karakteres kijelzes, es a beepitett 1 bites PC speaker volt a csucs a legtobb ember szamara. Ez sokaig nem is volt baj, ugyanis a PC az "business" dolog volt, ahol karakteres dolgok elegendoek voltak, a "grafika" es a "hang" sokaig csak szinonima volt arra, hogy "szokrakozas", es nem volt szukseg ra a "komoly" dolgohoz (akkoriban ugye szovekszerkesztes/tablazatkezeles miegymas az mindig karakteres feluleten ment, kesobb is csak oszver megoldasok voltak lasd anno DOS-os WordPerfect ahol teljesen karakteres a megjelenites, csak lehet kerni "preview"-et ahol latszanak a formazasok stb). Szerintem ez okozta az Amiga vesztet is, a szerencsetlen idozites: a fentiek miatt keves volt az Amiga "business" felhasznalasa (azert volt kivetel, video studiok stb sokaig Amigakaztak, sot Amigaval celhw-n rendereletek, lasd pl SeaQuest, Babylon 5), tehat inkabb jatek/szorakozas volt (aranyaiaban marmint PC-hez kepest, imho), mig PC draga is volt, "szorakozasra" az elejen kevesbe volt alkalmas stb. Ahogy tolodott el a dolog, hogy legyen GUI, grafika, miegymas, ez is fontos, es "business" felhasznalasban is egyre fontosabb lesz, az pont egybeesett (talan nem veletlenul) a PC fejlodesevel ilyen teren, hangkartyak, EGA/VGA stb stb. Ha ekkor a PC-s fejlodes kicsit lassabb, lehet, atnyergelnek Amigra inkabb business teren is. Azt tobb helyen olvastam, hogy ez vegeredmenykeppen a CBM hibaja volt: nem nyomatta a gepet elegge (reklam, marketing stb) komoly felhasznalasra (is), ezert igy itt lemaradt. Pedig anno ugye a fentiek mellett akkoriaban egy Amiga azert nem volt kispista, AutoConfig, ami a Plug&Play-el szemben altalaban mukodott is, es sokszor meg a driver-t is (!) letoltotte a periferia ROM-jabol stb - en mindig ugy ereztem, hogy Amiga fenyevekre jart a PC-s vilag elott egy darabig. A baj pont ez: csak egy darabig ...