Billentyűzet!
Na lecsekkoltam mi is itt a szitu !
Az van, hogy minden. A szabály az, hogy nincs szabály.
MINDEN számít! Az összes alkatrészben nagy a szórás !
- Számít maga a billentyűzet keret, amiben a billentyűk vannak és mozognak. És nem csak a szépségük kívülről ...
Az hogy melyik keretet használtam ad egy alap élményt egy alap hajlandóságot az akadozásra, szorulásra, ilyemsikre.
Az is számít van -e kenve vagy nincs. És a kenés is többféle eredménnyel jár, mert igaz hogy símább lesz tőle a csúszás,
de "ragadósabban" is jár tőle a billentyű ...
- Számít a gumimembrán. Vannak keményebb, lazább membránok, és roppanósabb meg kevésbé roppanós memránok.
A roppanás a feedback -et változtatja, a keménység a lenyomást nehezíti ill. a visszatérítést stabilizálja.
Ráadásul valószínűleg pozícióban is van szórás a membránoknál a gombokon,
mert keresztbe cserélve a membránokat az egyik membrán átvitte a "leragadó billentyűk jelenségét" a másik gépre,
pont azokon a billentyűkön amelyiken a kiindulási gépen voltak a leragadások ...
- Számít a fólia ! A gyári fóliák sokkal érzékenyebbek (kettőt tudtam kipróbálni) mint az utángyártottak. Érezhetően erősebben kell nyomni az utángyártottakat ugyanabban a gépben. Én mondanék akár dupla erőt is ... vagy akörülit ... mindent érzésre persze, semmi nincs mérve.
Számít a vastagsága is, az is rövidíti a mozgási utakat. Főleg a belső joy -nál számít a vastagság is.
- Számít a belső joy harmónikarészének keménysége vastagsága. Keresztbe cserélve megszűnt az "álom EP" joy -ának keménysége, és átment keménység a másik gépre.
Számít a belső joy tengelyének vastagsága! és deformáltsága is. Egész más érzést keltő tengelyek vannak !
Számít a belső joy piros gumikarikájának vastagsága !
Ha mindenből próbáltam a legvastagabbat választani (direkt) attól már szinte alig lehet összerakni az EP -t ... bizonyos házban. Össze lehet persze, de sokkal jobban szorul mint ha mindenből vagy egy-egy dologból a vékonyabbat választom ...
- Számít(hat) egy feszülőbb gépnél hogy mennyire vannak meghúzva melyik csavarok a házon.
Szóval ez is (talán méginkább mint az elektronika) egy hatalmas szórástenger. És lehet hogy az egyes gépek nagyjából összetartozó alkatrészekből lettek összerakva gyárilag, de én ugye több gépből rakok össze egyet, és azt hittem az alkatrészek cserélhetőek, cserekompatibilisek. És csak úgy működés szempontjából persze azok is, de élmény szempontjából messze nem ... válogatni kell, vastagabbat, vékonyabbat, keményebbet, lazábbat, és kísérletezve kell összerakni ...
Úgyhogy egyre szimpatikusabb amit csinálni készülök, mert igazi EP házba szerelni jó minőségben marha nehéz és nyűgös, sok barkácstapasztalat kell hozzá, én meg fejleszteni akarok szoftvert, nem pedig barkácsolni:
- Egy sima alapgépet egyben tartok az összerakott alkatrészekből a lehető legjobb minőségben, a legminimálisabb extrákkal (pld. keyboard fixert azért beraktam, hisz "plug and play" dolog, meg kikötöttem belülről a recsegőt, és talán még egyszer EXOS upgrade is lesz benne, de ezzel kb. ennyi, ez marad ilyen alapgép).
- Egy tunning gépet csináltatok Zozoval, amit láttatok ilyen csupanyák, meztelen verzióban. Ebben benne lesz (lehet) minden extra, modern élményt nyújtó PC billentyűzettel, bármilyen bővítési lehetőséggel.
- És lesz egy harmadik is, ami olyan lesz mint az előző (feltéve hogy Zozo azt is fel bírja éleszteni), azt kivéve hogy csak a Saint féle belső ram bővítő lesz benne extraként, az is csak azért hogy az alaplap (főleg a Nick) ne legyen kitakarva az eredeti 64K panel által. Ezen a konfigon fogok kísérletezni, hogy mikor így hazavágom, mint pld. most is, akkor ne a sok munkával összerakott gépeket vágjam haza.
Így legyen ...