Pár pontosítás..
A Plus4 TED (MOS7360) hang chip 10 bites adatmélységgel dolgozik Basic utasításokkal, de további 4-5 regiszter áll rendelkezésre a voice 1 és 2 esetében ha gépi kódban használod.
Lsd. 8. oldal.
https://www.pagetable.com/docs/ted/TED%207360R0%20Preliminary%20Data%20Sheet.pdfA frekvencia táblázat alapján az A hang 110 Hz, de ez nem jelenti azt, hogy nem tud mélyebbet. Magyarul ez csak a SOUND utasítással kiadott hangra érvényes, de az értéke gépi kódban átállítható. 100Hz és 23kHz között tudja állítani a generátor. Igaz 10 Hz nem a világ, és nem egy SID chip (ami látszólag 0-4kHz, de a valóságban 30Hz a legmélyebb hang ami kijön a csövön). Tehát nem "elbaszott", hanem az akusztikai sajátosságok miatt más kicsit, na és a 0.894Hz ütemezés miatt is, ami a két C64 (C64 és C64C) esetében szintén más és más. Erre szoktak készíteni egy freki táblázat konverziót, ha konkrét hangjegyekről beszélünk.
No, de nem is erre a célra született, ahogy a Dave sem. A TED elsősorban 4-biten digitálizált hangok visszajátszására és effektek-zajok alkotására-generálására, és formáns beszédszintetizátor létrehozására (lsd. C= 364) alkalmas a TED chip hang része, ellentétben a SID-el ami valóban alkalmasabb hang szintézisre.
ADSR valóban nincs, azonban könnyedén leprogramozható, sőt akár effektek is mint fade-elés. Ilyen a sok program közül pl. a TED Zakker ahol az ADSR kérdést és sok más látszólag hiányzó hatást is megoldották:
http://plus4world.powweb.com/software/TEDzakkerÉn inkább úgy fogalmaznék, Basicből nem elérhető sok funkció, de alapos programozással elég sok mindent meg lehet valósítani a TED-en is, a sajnos létező korlátok ellenére.
A többi amit írtál igaz, valóban a SID-hez hasonlítva töredékét tudja produkálni a TED chip, hiszen a költségcsökkentés és akkori játékkonzol világ AY-kultuszára épülve jött létre, hogy azzal kvázi "kompatibilis" hangot tudjon generálni. Ez pedig a csipogás és a digit. hang visszajátszás volt. (Lsd. korabeli Yamaha YM hangchipek.)
Na de nem sokban különbözik ettől a Dave, egy-két lépéssel előbbre van, ahol meg más limitációk vannak. Én mindegyik chipet szeretem használni, programozni, mindegyiknek megvan a varázsa. Egy viszont nem segít, a hasonlítgatás. Almát körtével nem lehet. Nem véletlen lett olyan a TED mint amilyen, ahogy a SID is. Egyébként a konzolokat és home computereket tekintve a SID éppúgy kilóg a sorból. Csak ott az a döntés számunkra jól sült el, a játék portolók meg megőrültek emiatt, sokszor külön zenészeket kellett megfizetni emiatt, ami más gépeken csak programozás volt.