... miért úgy sz** az EP soros portja
Ilyen erõs jelzõt azért talán nem használtam

De nem igazán korrekt.
A szabvány +- 12V-os jelet ír elõ az adónak. A vevõ pedig +- 3V jelre kell már mûködjön. Az RS232C pedig 20mA terhelhetõséget is elõír. A --viszonylag-- nagy áram és a nagy feszültésmargó biztonságos (fizikai) jelátvitelt eredményez.
(Hosszú vezetéken mindig probléma a zajvédelem.)
(Amikor a szabvány készült, még teljesen általános volt a +-12V tápfesz. a berendezésekben.)
Az EP-ben nincs negatív tápfesz., trükköztek hát egy kicsit. A soros port referenciapontjára az 5V-ot vezették ki, a jelfesz. pedig +12 és 0 V között van. Az 5V-hoz képest tehát így +7V és -5V a jel a kábelen, ami a legtöbb esetben elég is. (A kábel túloldalán persze kisebbek már az értékek, akár 3V alá is csökkenhet...)
Ez tehát egy egyszerû és olcsó megoldás, igazából nem megoldották, hanem megkerülték a fesz. problémáját.
Van azonban több gond is ezzel.
A referenciapont az 5V, ellentétben a "szokásos" 0V-tal. Ez egész addig rendben, amíg a két berendezés, amit összeköt a kábel, egyedül ezen a csatlakozón érintkezik. Ha azonban bármilyen okból a 0V
is referenciaként szerepel, akkor gáz van. Akkor az EP 5V-ja és földpontja azon a vezetéken keresztül rövidrezáródik.
(Egy példa: soros port a PC-be, és a kompozit kimenet is a PC-be, a TV-kártyába. Vagy akár a printer-port is lehet példa, azokat is össze lehet kötni.)
Ezt azért a tervezõk is tudták, ezért az 5V nem direktben, hanem 100 ohmon keresztül van kivezetve. Ez védelemnek elég, így legfeljebb csak 50 mA lehet a "zárlati" áram. Viszont a soros port innentõl kezdve nem mûködik, hiszen amit "negatív" szintnek ad ki magából (0V), az tényleg 0V, tehát a vevõ nem fogja érzékelni.
Van egy másik egyszerûsítés is az EP-ben, a kimeneten (TxD, RTS) kb. 5..10 mA-t tud kiadni magából.
Összegezve: ez egy nagy kompromisszum, ami itt van. Valójában nem is "szabványos" kommunikáció a célja talán, hanem EP-k összekötése, azonos potenciálon (a "NET" tényleg szépen mûködik rajta!

)
A soros rész a legmostohább az EP-ben egyébként is. Nincs igazi adó-vevõ benne, csak SW-bõl megy az egész. Az olcsóságra törekvés itt látszik meg a legjobban.
A tervezõ védelmében: ilyen feltételek között szerintem megtette a magáét, tisztességesen.
Ezzel együtt (ennek tudatában, persze!) nekem sokáig remekül ment az összeköttetés PC-vel. Terminálnak használtam az EP-t, linuxra kötve. Vicces volt, de igencsak hasznos!

(Ma már egy HP200LX vette át a szerepét.)
Amit én igazán hiányolok, hogy mindez nincs NAGYBETÛKKEL kiemelve mind a doksiban, mind a csatlakozó mellett, matricán.