Az IDDQD két alkalommal is boncolgatta a betelefonálós játékok témakörét, készült róla cikk:
https://iddqd.blog.hu/2012/01/13/heti_retro_bumm_es_tarsai
és podcast is:
https://iddqd.blog.hu/2020/12/31/_checkpoint_6x26_teves_videojatekok
Ezek alapján PC-n futottak, ha minden igaz és jól emlékszem, akkor a BUMM kompozit kimenetes EGA kártyáról ment.
Ha már szóba kerültek ezek, szeretnék kérdezni valami nagyon fontosat.
Volt hétvégén reggelente a Csőrület nevű, fiatalabb korosztályt megcélzó betelefonálós játék, ahol a Pipe Dream vagy
Pipe Mania PC-s verziójával lehetett játszani. Először bemondta a játékos a pozíciót, mire lerakódott oda egy csőelem; majd a "csőrület" parancsszóra az ottani elem lecserélődött a készletünkben következő elemre. Valahogy így: "cecil három, csőrület, csőrület, csőrület..."
Ennek közvetlen elődje egy first person labirintusos játék volt, amiben a fő hangsúly az ismeretterjesztő/műveltségi elemeken volt. Ment előre a labirintusban a játékos, aztán egy idő után lecsapódott előtte egy rács. Ha jól válaszolt egy kérdésre, akkor a rács felemelkedett, és a játékos mehetett tovább előre. Ennek a játéknak relatíve fejlett volt a grafikája, Amiga-s vagy PC-s lehetett.
De a lényeg: ennek is volt egy közvetlen elődje. Ez szintén first person labirintus volt műveltségi kérdésekkel, de itt nem volt rács, hanem az útelágazásoknál kellett különféle témájú (pl. földrajz, természet) kérdésekre válaszolni. Jó válasz esetén a játékos automatikusan ment a jó irányba ebben és a következő néhány elágazásban (a gép tudta a helyes utat a kijárat felé), rossz válasz esetén a játékosnak kellett megtippelnie és bemondania a helyes irányt. Ennek a grafikája egyszerűbb volt a rácsos verziónál: sima egyszínű (textúra nélküli) falak és padló volt, és nem volt semmi tárgy vagy egyéb megkülönböztető grafika a folyosón (leszámítva az időnkénti elágazásokat és a kijáratot jelző egyszínű, ha jól emlékszem ciánkék "szembefalat"). A falak zöldek voltak, és nem sima függőlegesek, hanem szögletesek: alul kifelé, felül befelé dőltek - tehát kvázi egy nyolcszög (vagy hatszög?) keresztmetszetű csőben mentél előre. A fal alsó és felső részei nem vonallal voltak elválasztva (wireframe grafika, mint pl. a
Starstrike-ban), hanem a zöld különböző árnyalataival voltak megkülönböztetve, így ilyen "shading-es filled-polygon 3D hatása" volt.
Ebben az Index fórumos topic-ban a 30. bejegyzésben Cimbória néven írnak róla. Erre a névre nem emlékeztem, viszont a quick time event-eknél a vezényszó a "cimcim!" volt (hasonlóan a "BUMM!"-hoz, az "állj!" vagy "most!" helyett).
Viszont: határozottan emlékszem, hogy az elején - a főcímképernyőn, ha volt olyan, de mindenesetre még mielőtt elkezdődött a játék - volt egy Enterprise felirat! Ez nagyon meglepő volt akkor. Kicsit későbbi adásokban valamiért nem volt már ott az az Enterprise felirat, pedig a grafika vagy a játék menete semmiben nem változott.
Lehetséges, hogy ez a játék tényleg Enterprise-on futott?? Vagy az csak egy Enterprise reklám volt az elején? Utóbbi furcsa lenne 1991 körül, amikor már nem hiszem, hogy forgalmaztak Enterprise-t, még Magyarországon se.
Így visszagondolva sokkal jobban nézett ki a játék, mint amihez addig az Enterprise számítógépen hozzászoktam, különösen a sok Spectrum átirathoz vagy a szöveges kalandjátékokhoz képest. Másfelől viszont tudjuk, hogy az Enterprise igen jó az ilyen zöldárnyalatos 3D hatásokban, gondoljunk csak a Nasa Guy demóban is kölcsönvett
HIDDEN.BAS-ra, vagy a
Sötét évszázadok 2 élethű lombkoronáira. És az sem példa nélküli, hogy Enterprise-t használtak tévés vetélkedőkhöz: lásd Tűzkereső alias
Fire. Szóval, ki tudja.
Erről hogy lehetne megtudni többet? Nagy az internet, de vannak dolgok, amiről gyakorlatilag semmit nem talál az ember, sajnos ez is olyan. A zöld falas labirintusos játékról természetesen nincs fent videó, de még a rácsosról sem láttam.
Egyébként utána vettem észre, hogy a fent linkelt Index-es topic-ban kicsit lentebb van egy használt Enterprise reklámja, de ez már tényleg véletlen egybeesés
(2014-es, úgyhogy sajnos valószínűleg lemaradtunk róla.)