A 74LS145-ös IC adatlapján a következő info található (lásd csatolt táblázat).
Vegyük az esetet, amikor a belső bill. nem használt csak a külsővel dolgozunk:
Pirossal bekereteztem a maximális áramot ami a logaikai magas jel alacsony jelszintre való kényszerítésekor folyik. Ez olyan alacsony áram, hogy az IC-nek meg sem kottyan. Én úgy saccolom, hogy az IC-ben egy 5KΩ-os felhúzóellenállás van, amit egy nyitott kollektoros tranzisztor húz le, ha logikai alacsony jelre van szükség. (ezt az adatlap nem írja, én gondolom így)
Amennyiben ez valóban így van, akkor mindegy, hogy az LS145-ös vagy a külső egység kényszeríti ki a logikai alacsonyt.
Továbbá a második rajzon látható RD0 jel olvasáskor olyan rövid ideig aktív, hogy csak néhány tized μs-ig tartó terhelésről beszélünk. Ha figyelembe vesszük az alaplap vezetékhosszból adódó induktivitását, ennyi idő alatt ki sem tudna alakulni nagy áram. Akkor alakulhatna csak ki "meleg helyzet" (nem károsodás!), ha az EP pont olvasáskor kifagy, megáll. De ezt a védelmet bele tudom írni a CPLD-be.
Számításaim szerint mindkét billentyűzet használható lesz párhuzamosan, mert ha a bővítőn lévő CPLD nagy ohmikus felhúzóellenállásokkal biztosítja a magas szintet, a 74LS145-ös a logikai alacsony kimenőjellel az egész vonalat 0-ba "rántja", így a Z80-CPU azt is érzékelni tudja. Ekkor sem terhelődik meg nagyon, mert a csatolt táblázatban az LS145-ös output current LOW-ra 24mA-t ír.
Egy biztos, ha zárlatos a belső billenytűzet mondjuk a 'k' betűnél, akkor bővítő ide, bővítő oda, a képernyő tele lesz 'k'-val. Ilyen esetben javaslom felszakítani a kontaktusokat a fólián.
Egyébként az alaplapon lévő összes IC magas impedanciás állapotban aktivál egy gyenge felhúzóellenállást +5V-ra. Erről meg lehet bizonyosodni, ha nem létező memóriát címzünk. Ha a hardver jó, peek-kel FF-et kell hogy kapjunk.
A külső billentyűzet sebessége egyedül az USB adatátviteltől függ, de mint tudjuk a boltban csak USB-s eszközöket lehet kapni, ebbe tehát bele kell törődnünk.