Pályaszerkesztő:
[ Guests cannot view attachments ]
A gemslev.bas maga a pályaszerkesztő, még betölti a 256.col és a gems.chr fájlokat, ez a 3 fájl tehát feltétlen kell hozzá. Talán lehetne Zzzippel fordítani, de nekem basicben is használhatónak tűnik.
A gemsrd a játék olyan változata, ami betölti a szerkesztővel elmentett pályát, itt lehet tesztelni remekművünket. (A .bas kiterjesztésű az eredeti basic, a .com a Zzzippel fordított betöltője. Ennek kell a betöltéshez a gems.chr, gems.hi, gems.env.)
A pálya szerkesztése közben a beépített botkormánnyal lehet mozogni a kurzorral. A kisbetűkkel pályaelemeket rakhatunk le, space-szel töröljük a pályaelemet a kurzor pozíciójából. A pályaelemek a következők (nem mindegyikhez használtam a grafikus karaktert, a lényeg, hogy felismerhető, merre kanyarodik, stb.):
[ Guests cannot view attachments ]
Lerakhatunk más karaktereket is, néhány kisbetű nem értelmes objektum, vagy egyéb. A legfontosabb a "w", ha nem akarunk a kanyargós karakterekkel szöszmötölni.
A négy szörny startpozícióját az 1, 2, 3, 4 számbillentyűkkel jelölhetjük ki a kurzor pozíciójában.
A %-kal (shift+5) szörnyet tehetünk le, amely nem mozog, csak ott van, érintése a játék közben olyan, mintha mozgó szörnnyel érintkeznénk. A "p" karakterre pacman figurát rak le. Ezt falként kezeli a krapek, de a szörnyek átmennek rajta és letörlik. Az álló szörnyeket is letörlik a szörnyek, ha útjukba kerül. (Így lehetne olyan pályát tervezni, ahol egy részhez csak a szörnyek tudják az utat megnyitni.)
"x"-re rakhatunk le drágakövet, ezeket számolja a szerkesztő, hogy mennyit kell összeszedni. A pályát úgy jó megtervezni, hogy páros számú drágakő legyen a kapun kívül, hogy az utolsó felvételével a kapu pont kinyíljon. (De lehet ravasz logikai feladványt is kitalálni, pl. hogy előbb be kell menni a kapun, bent összeszedni, amit lehet, és utána felvenni a kint lévő egyetlen maradék drágakövet.)
A kijelző (pontszám, stb.) is a képernyőn van, rá tudunk menni a kurzorral, de annak átszerkesztését nem menti el a szerkesztő. A kijelzőn lévő drágakövek illusztrációk, azokat ne töröljük le, mert csökkenti az összeszedendő drágakövek számát, pedig nem tartoznak a játéktérhez. De pl. szörnyet rakhatunk akár a kijelzőn belülre is elméletileg.
A szörnyek startpozícióját felülírhatjuk más karakterekkel, de nem célszerű, mert megtévesztjük saját magunkat. A krapek startpozícióját jelöli a szerkesztő, azt is felülírhatjuk, de nem célszerű.
Nagybetűket is el lehet helyezni a képernyőn a shifttel.
Függőlegesen majdnem 200 karakternyi lehet a pálya.
FILE MENÜ:
ESC-vel előhívhatjuk a file menüt. A menüből vissza a szerkesztőbe szintén az ESC-vel léphetünk.
Az 1-7 számbillentyűkkel lehívhatjuk a már "kiadott" játék pályáit további szerkesztésre.
L - Load: betölthetünk egy általunk elmentett pályát
S - Save: kimenthetjük a pályát, amit terveztünk. Kimentés előtt a fájlnév után még megkérdezi a szint számát is, amit a fájlba beleír, ennek értelme lehet, hogy nincs.
R - Read palette: az elmentett palettát tölti vissza. (Négy számot ír ki fájlba, a négy szín színkódját.)
P - Palette: elmenti a palettát.
Paletta átszerkesztése:
Pályaszerkesztés közben a SHIFT + 0-3-ig számbillentyűkkel választhatjuk ki, melyik színt akarjuk megváltoztatni (0 a háttér színe). Ekkor megnyílik lent egy ablak, amiben benne van a 256 szín, színátmenetenként csoportosítva. (Ezért kellett a basic topikban az a színkereső.

) Ahogy a színek között mászkálunk, a játéktéren az adott szín is aszerint változik, de csak akkor változtatja meg véglegesen a színt, ha space-t nyomunk. Ha ESC-et nyomunk, akkor kilép a színválasztóból és visszaállítja az eredeti színt.
Az elmentett pályáknak a .lev, az elmentett palettáknak a .pal kiterjesztést adja automatikusan. 8 betűből/számjegyből álló file nevet adhatunk meg mentésnél és töltésnél. Gyakorlatilag txt fájlként megnyitható és szerkeszthető fájlokat ment. A pályát txt fájlként tovább szerkeszthetjük PC-n. A fájl elején a pálya elé kerül néhány szám, az első a szint száma (ami lehet, nem is kellene), utána a 4 szám a paletta, utána jön a szint neve (lehet, ez sem kellene), a pálya függőleges mérete karakterekben, az összeszedendő drágakövek száma, az utolsó négy szám pedig a szörnyek startpozíciója (valami LPT-hez meg nem tudom, mihez hozzáadott értékek a videolapon).
Maga a játék a gemsX.lev fájlt keresi és tölti be. (X = szint száma) Tehát lennie kell egy gems1.lev fájlnak, amit egyből betölt, ezzel lehet tesztelni, mit alkottunk.
A tömörített fájlban benne van néhány paletta mintának, és a gems1.lev pálya, amiről tegnap tettem fel snapshotot, a függőleges mérete 131 karakter, de elvileg beleférne 180-190 karakter is.
Nem hiszem, hogy nagy tolongás lenne pályaszerkesztésre, de kedvcsinálónak teszek be egy pillanatképet a pályaszerkesztőből:
[ Guests cannot view attachments ]
A kurzor mozgatása lehet, hogy kicsit nehézkes, mert basic, szóval valószínű le kell majd fordítani Zzzippel a programot. De így is használható, így szerkesztettem tegnap a nagy pályát. Emulátorral kis gyorsítás talán belefér.