Mondjuk az ilyen "fixen ennyi órajel" becsléseknek túl sok értelme nincsen
Valóságban a 14.2375362676056338 MHz-es Nick (IstvánV számolta ki: 4433618.75 / 568 * 2 * 57 * 16 ), és a 4/6/10 MHz-es Z80 aktuális viszonyát kell kiszámolni, fél órajel pontossággal (ugye az utasítás olvasás fél órajellel rövidebb mint a normál RAM művelet).
A Nick fix időzítéssel adja a hozzáférési ablakokat, amit vagy ki tud használni a Z80, vagy vár, és addig szünetel az órajele, amely szünet aztán Nick órajelekben számolható ki.
Errefelé raktam be szkópos méréseket, amin látszik, pl, hogy NOP (vagy más azonos ideig tartó utasítás) esetén 4MHz-en nem is tudja az összes hozzáférési ablakot kihasználni a Z80, míg 6MHz-en már igen.
Bonyolultabb kódoknál is sokat számíthat az utasítások sorrendje, IstvánV már sokszor tett javaslatokat különböző program kódokhoz, hogyha fel van cserélve pár utasítás, akkor gyorsabb lesz, mivel jobban elkapja a Nick hozzáférési ablakokat.
Turbosítással sem biztos, hogy lineárisan változik a program sebessége, ha ugyanannyi vagy nem sokkal több ablakot tud elkapni a kód, akkor nem gyorsul nagyon, míg olyan proci sebességnél ahol már mondjuk kétszer annyi ablakot kap el, akkor hirtelen meglódul a program.